Rowerzyści w 2017 roku, byli sprawcami 1546 wypadków. Mają na koncie 119 ofiar śmiertelnych

    To nie jest nasza fobia, ani jak niektórzy nam sugerują, sianie nienawiści, tylko fakty mówią za siebie! Kochamy rower, jeździmy na nim, ale szanujemy otoczenie wokół, bo nas tego nauczono. Zresztą dobre wychowanie objawia się właśnie we wszystkich sferach człowieka, od toalety po jazdę na rowerze właśnie.Dobre wychowanie to nic innego jak myślenie o drugim człowieku!

Rower jak tatuaż, stał się symbolem rzekomej indywidualności i fajności, rzecz ujmując krótko.

Portal Warszawski jako pierwszy, bo od lat konsekwentnie pisze o panoszącym się niechlujstwie rowerzystów na ulicy. Nie baliśmy opisać grupy „Święte krowy warszawskie, która miała piętnować samochodziarzy, a stała się grupa samozwańczych sądów, do momentu kiedy nie okazało się, że lider tej grupy lubi zabawy psimi odchodami.

Tym razem głos zabrał bardzo duży portal Interia.pl;

Teoretycznie do poruszania się rowerem przed ukończeniem 18 roku życia niezbędna jest karta rowerowa. O dokument starać się mogą dzieci w wieku co najmniej 10 lat. Kursy dotyczące podstaw ruchu drogowego i egzaminy często organizowane są w szkołach. Niestety, nie są obowiązkowe. Natomiast osoba 18-letnia po prostu może wsiąść na rower i wyjechać na ulice.

Biorąc powyższe pod uwagę, nie dziwi, że każdego dnia na polskich drogach dochodzi do sytuacji takich, jak prezentowana na filmie. Nagranie przedstawia ruchliwe krakowskie skrzyżowanie ulic Wielickiej i Powstańców Wielkopolskich. Brak nam słów, by skomentować zachowanie rowerzystki. Ominięcie oczekujących na czerwonym świetle pojazdów i „bezstresowe” przecięcie sześciu(!) pasów ruchu świadczy o zupełnym braku instynktu samozachowawczego. Obrazu grozy dopełniają założone na uszy słuchawki…

    W 2017 roku rowerzyści uczestniczyli w 4 212 wypadkach. Zginęło w nich 220 rowerzystów, a rany odniosły 3 824 osoby (3800 kierujących rowerami i 24 pasażerów). Sami rowerzyści byli sprawcami 1546 wypadków. Te pociągnęły za sobą 119 ofiar śmiertelnych (5,7 proc. ogółu) i 1481 rannych (4,2 proc. ogółu poszkodowanych).

Ze statystycznego punktu widzenia największe zagrożenie powodują korzystające z rowerów osoby starsze. W minionym roku cykliści w wieku powyżej 60 lat spowodowali 377 wypadków, co stanowiło 24,4 proc. ogółu tego typu zdarzeń. W co szóstym takim wypadku zginął człowiek. Stosunkowo dużą liczbę wypadków powodują również dzieci, czyli rowerzyści w wieku do 14 lat. Z ich winy doszło do 281 wypadków.

    Zarówno kierowcy, jak i rodzice muszą pamiętać, że dzieci w wieku poniżej 10. roku życia mogą poruszać się na rowerach wyłącznie pod opieką dorosłych! W świetle Prawa o ruchu drogowym traktowane są one wówczas jak piesi. Oznacza to, że mogą nie tylko korzystać z chodników ale też przejść dla pieszych bez konieczności schodzenia z roweru! Takiego prawa nie mają natomiast opiekujący się nimi dorośli. Opiekunowie mogą wprawdzie poruszać się jednośladem po chodniku, ale chcąc skorzystać z przejścia, każdorazowo powinni zejść z roweru i przeprowadzić go przez „zebrę”!”

zdj. wikipedia

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły