PO złożyła projekt ustawy o rekompensatach dla osób ze zreprywatyzowanych kamienic w Warszawie

     Klub Platformy Obywatelskiej złożył projekt ustawy o rekompensatach dla byłych najemców lokali mieszkalnych w zasobie m.st. Warszawy pokrzywdzonych brakiem ustawy reprywatyzacyjnej.

Zdaniem rzecznika PO, posła Jana Grabca decyzje komisji weryfikacyjnej dot. odszkodowań i zadośćuczynień wydawane są „spod dużego palca, zupełnie uznaniowo” – ale ani słowem nie wspomniał o tym, kto jest odpowiedzialny za dziką reprywatyzację.

Robert Kropiwnicki (PO), który jest członkiem komisji weryfikacyjnej dodał, że dzięki ustawie lokatorzy, którzy musieli opuścić lokal komunalny i przenieść się do lokalu komercyjnego będą mogli ubiegać się od miasta o odszkodowania, które wynosiłyby trzyletnią różnicę między czynszami płaconymi miastu a podmiotowi prywatnemu.

Według wyliczeń, które pochodzą z miasta, a na które powoływał się Kropiwnicki, odszkodowania będą dotyczyć ok. 3 tys. lokali w skali całej Warszawy, co kosztowałoby ok. 100 mln zł.

– Liczymy na to, że PiS poprze ten projekt ustawy. My jesteśmy gotowi do prac nad szczegółami. Możemy negocjować, rozmawiać, ale uważamy, że to jest zasadniczo bardzo dobry projekt, który powinien się spotkać z dużym poklaskiem większości parlamentarnej, a przede wszystkim ten projekt potrzebny jest Warszawie i warszawiakom, wszystkim, którzy zostali poszkodowani – mówił Kropiwnicki.

Przyznał, że projekt był opracowany we współpracy ze stołecznym ratuszem.

Z danych, które zostały zaprezentowane pod koniec czerwca br. przez członków komisji weryfikacyjnej podczas konferencji z okazji roku istnienia, wynika, że dotąd komisja przyznała pół miliona zł lokatorom z tytułu odszkodowań i zadośćuczynień – te decyzje jednak wciąż kwestionowane są przez warszawskich urzędników.

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły