129 lat temu urodził się Stefan Norblin – malarz zapomniany

Jego pradziadem był Jan Piotr Norblin, słynny malarz, żoną – Lena Żelichowska, popularna aktorka i tancerka. Sam Stefan również świetnie władał pędzlem – był doskonałym portrecistą, którego kunszt docenił później nawet maharadża Dźodhpuru, Umaid Singh!

Rys biograficzny

Urodzony w rodzinie fabrykantów Stefan Norblin (1892-1952) był potomkiem uznanego artysty Jana Piotra Norblina, który uważany jest za ojca malarstwa rodzajowego w XVIII-wiecznej Polsce. W przedwojennej Polsce Stefan był szeroko rozpoznawanym i cenionym artystą. Jego wszechstronne umiejętności umożliwiły mu osiągnięcie sukcesu w malowaniu portretów, projektowaniu plakatów i okładek wydawnictw. Projektował także kostiumy i scenografię dla teatru, z którym miał bliskie powiązania ze względu na swoją żonę, aktorkę Lenę Żelichowską.

Do rezydencji Morvi Norblin stworzył wiele prac, które nadal można oglądać w budynku. Sufit holu wejściowego ozdobiony jest malowidłem, przedstawiającym scenę z antycznego eposu – „Mahabharaty”. Dzieło ukazuje dwa bóstwa hinduskie, Krysznę i Ardźunę, jadące rydwanem. Ta dynamiczna praca jest charakterystyczna dla okresu indyjskiego w sztuce Norblina – ukazuje tradycyjny temat hinduistyczny z wykorzystaniem techniki typowej dla art déco, takiej jak wyraźne formy i mocne kolory.

 

 

Kolejny obraz, przedstawiający „Śiwę i Parwati na Górze Kajlas”, znajduje się w salonie maharadży. Obie prace ukazują, że pomimo niedawnego dotarcia na subkontynent Norblin miał już dobre wyczucie hinduskiej sztuki, której styl znajduje odzwierciedlenie w jego twórczości.


Właśc. Juliusz Stefan Norblin de la Gourdaine – polski artysta plastyk, malarz, karykaturzysta, ilustrator i plakacista, projektant wnętrz, architektury i mody. Tworzył m.in. modernistyczne i secesyjne plakaty reklamowe oraz malowidła w stylu art déco.


W pałacu można także zobaczyć sceny rodzajowe namalowane przez Norblina, takie jak, wyścigi konne, czy malarstwo barowe przepełnione wyrafinowaną erotyką. Malowidła ścienne w barze na piętrze, prezentujące półnagie tancerki odziane w fantastyczne, wirujące wokół nich spódnice, odzwierciedlają dekadencję europejskich kabaretów. Wielkoformatowy obraz olejny „Taniec” w barze na parterze przedstawia grupę niebiańskich nimf. Jedna z nich, siedząca po lewej stronie, twarzą do oglądającego, jest podobna do żony malarza. Nie tylko piękne same w sobie, ale też elegancko harmonizujące z wnętrzami, prace Norblina w rezydencji Morvi szybko przysporzyły mu kolejnych zleceń od indyjskich arystokratów.

Co ciekawe, w 1935 roku Norblin miał wystawę, na której znalazły się… same portrety Józefa Piłsudskiego!”

 

 

za; Niepodległa, Culture.pl

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły