Muzeum Narodowe ma nowego dyrektora

     Minister kultury i dziedzictwa narodowego powierzył pełnienie obowiązków dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie dr. Piotrowi Rypsonowi – podało w czwartek MKiDN. Rypson zastąpi na tym stanowisku dr Agnieszkę Morawińską, która kierowała placówką przez 8 lat.

     „Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński przyjął dymisję dr Agnieszki Morawińskiej ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie z dniem 2 lipca 2018 r.” – napisano w komunikacie MKiDN.

     Resort wyjaśnia, że „przyjmując dymisję dr Agnieszki Morawińskiej, minister kultury i dziedzictwa narodowego powierzył pełnienie obowiązków dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie dr. Piotrowi Rypsonowi – dotychczasowemu Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych”.

   MKiDN podało, że wręczając akt odwołania podczas czwartkowego osobistego spotkania z dyrektor Morawińską, „minister kultury podziękował jej za ośmioletnią pracę na stanowisku dyrektora jednej z najważniejszych instytucji kultury w Polsce”. „Pozytywnie ocenił wystawy organizowane przez Muzeum Narodowe w Warszawie w ciągu minionych ośmiu lat, jak również przeprowadzone w muzeum inwestycje” – dodano.

     O złożeniu rezygnacji Morawińska, która kieruje MNW od 2010 r., poinformowała pod koniec maja. Morawińska napisała, że złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie jednocześnie na ręce przewodniczącego Rady Powierniczej i ministra kultury. Dodała, że Muzeum Narodowe w Warszawie nigdy nie było dla niej tylko miejscem pracy, lecz instytucją, z którą czuje się szczególnie związana, także rodzinnie. „Kierowanie MNW było uwieńczeniem mojej drogi zawodowej, spełnieniem marzeń i źródłem wielu satysfakcji” – wskazała.

    Piotr Rypson studiował archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę doktorską na temat staropolskiej poezji wizualnej obronił w Instytucie Polonistyki UW (2000). Był redaktorem naczelnym pisma artystycznego „Obieg” w latach 1990-94 oraz głównym kuratorem zbiorów i galerii w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w latach 1993-1996. Gościnnie wykładał w amerykańskiej Rhode Island School of Design w Providence (1993-99) oraz Miami Ad School Warsaw (2002-2003). Był też m.in. członkiem Rady Sztuki przy MKiS w dziedzinie sztuk plastycznych, jury nagrody „Paszporty Polityki”, Rady Promocji Fundacji Kultury oraz przewodniczącym Rady Programowej Fundacji Galerii Foksal i Rady Programowej Międzynarodowego Biennale Plakatu. (PAP)

tekst i zdj PAP

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły