Czy powstanie plac Dziewcząt z Nowolipek?

     „Wczoraj na 51 Sesji Rady Dzielnicy Warszawa Śródmieście przedstawiliśmy naszą inicjatywę zapoczątkowaną 23 marca ankietą dot. nazwy placu Dziewcząt z Nowolipek. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez przewodniczącego Rady jak też przez 25 osobową Radę Dzielnicy.

Dziewczęta z Nowolipek

     Prace nad nadaniem tej ocieplającej wizerunek Muranowa nazwy posunęły się do przodu. Zapoczątkowaliśmy wspólnie z panem przewodniczącym Rady Marcinem Rolnikiem akcję promocyjną nazwy dla placu „Dziewcząt z Nowolipek” wpisem dedykacyjnym w egzemplarzach powieści Poli Gojawiczyńskiej „Dziewczęta z Nowolipek”. DZIĘKUJEMY CI RADO.” – czytamy na grupie Forum MURANÓW

„Dziewczęta z Nowolipek” to powieść Poli Gojawiczyńskiej, publikowana najpierw w odcinkach na łamach „Gazety Polskiej”, a następnie wydana w formie książkowej w 1935 roku. Książka opowiada o losach kilku przyjaciółek, dorastających na biednej warszawskiej ulicy Nowolipki i o konfrontacji ich marzeń z rzeczywistością. Utwór zawiera pierwiastki autobiograficzne. W 1937 roku Gojawczyńska opublikowała kontynuację Dziewcząt z Nowolipek, zatytułowaną Rajska jabłoń, obie części cyklu funkcjonują razem pod określeniem „dylogia warszawska”.

Powieść ” Dziewczęta z Nowolipek” podzielona jest na dwie części i składa się z serii epizodów, dotyczących każdej z postaci. Pisana jest za pomocą mowy pozornie zależnej.

Została dwukrotnie zekranizowana: po raz pierwszy w 1937 przez Józefa Lejtesa i po raz drugi w 1985 roku, przez Barbarę Sass (ta ekranizacja obejmuje również treść Rajskiej jabłoni) – wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *