28 czerwca 1757 w Tajkurach urodził się Jan Paweł Woronicz

Jan Paweł Woronicz (w Warszawie jest ulica Jana Pawła Woronicza, przy której mieści się siedziba TVP) herbu Pawęza, biskup wolnego, niepodległego i ściśle neutralnego miasta Krakowa z okręgiem. Mianowany 24 VI 1815, konsekrowany w Warszawie 8 V 1816. Rządził bezpośrednio poza Krakowem tylko nad trzema dekanatami: czernichowskim, nowogórskim i bolechowickim. Woronicz przyjmował na Wawelu zwłoki księcia Józefa Poniatowskiego, a w 1818 Tadeusza Kościuszki.

 

Kariera duchownego

Woroniczowi (28 VI 1757 + 6/7 XII 1829) kanonizacja raczej nie grozi. Więcej zresztą wiadomo o jego karierze, orderach i wierszach niż o pobożności. A że i te ordery – także Order Orła Białego – otrzymał z woli zaborcy i że w 1829 roku to on podawał carowi Mikołajowi koronę, którą ten sam się ukoronował na króla Polski – więc to nie za to Warszawa wyraziła mu wdzięczność upamiętniając go w nazwie ulicy…zasłynął przede wszystkim jako znakomity kaznodzieja i mówca.

 

 

W 1818 ukazała się bulla Piusa VIII “Ex imposita nobil”, która zniosła diecezję kielecką, a jej terytorium podzieliła między diecezję krakowską (7 dekanatów) i nowo utworzoną diecezję sandomierską. Terytorium diecezji krakowskiej na południe od Wisły zajęła utworzona w 1821 diecezja tyniecka, której stolica została w 1826 przeniesiona do Tarnowa. Przy końcu życia Woronicz został przeniesiony do Tarnowa. Przy końcu życia Woronicz został przeniesiony 28 II 1828 na arcybiskupstwo warszawskie. Jako “prymas Królestwa Polskiego” (kongresowego) koronował cara Mikołaja I na króla polskiego. Umarł w Wiedniu 6 II 1829 i według swego życzenia pochowany został na Wawelu w kaplicy biskupa Grota. Po odejściu Woronicza do Warszawy administrował diecezją krakowską Karol Skórkowski, dziekan kapituły.

za; wikipedia, diecezja.pl

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *