Nietypowa sosna z Falenicy uratowana. Będzie pomnikiem przyrody!

      Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że ratusz rozpoczął procedurę nadania statusu pomnika przyrody przekrzywionej sośnie, która rośnie w Falenicy. Kolejarze chcieli ją wyciąć.

„Chodzi o sosnę, która malowniczo pochyla się nad ul. Patriotów w Falenicy. Wyrasta z pasa zieleni ciągnącego się wzdłuż torów kolejowych łączących stolicę z Otwockiem, zaś jej korona tworzy parasol nad jezdnią ul. Patriotów. Pochyła sosna stała się swoistą bramą miasta. Postrzegana jest też jako symbol Falenicy i kwintesencja krajobrazu tych okolic.

Sośnie grozi wycinka. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe szykuje modernizację linii Warszawa – Otwock i powołując się na przepisy prawa, zamierza usunąć drzewa rosnące bliżej niż 15 m od torów.

– Zarządca linii kolejowych musi podejmować decyzje związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pasażerom oraz usuwaniem drzew. Wiemy, że sosna znajduje się w pasie do 15 m, a zgodnie z Ustawą o transporcie kolejowym z 28 marca 2003 r. i Rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury z 7 sierpnia 2008 r. nie mogą się tam znajdować drzewa, które mogłyby stanowić zagrożenie dla ruchu kolejowego – mówił „Gazecie Stołecznej” kilka dni temu Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK. Choć na zdjęciach wyraźnie widać, że sosna nie stanowi zagrożenia dla przejeżdżających pociągów. Internauci zauważyli, że pochyla się nad drogą, a nie nad torami.” za; GW

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły