Nieznane fakty dotyczące więzienia na Rakowieckiej

    „Wierzymy, że przez ten miesiąc, który jest przed nami – do 6 lipca – będziemy mogli doprowadzić do tego, że ten obszar, który sobie wyznaczyliśmy, czyli teren obok dawnego szpitala więziennego oraz pawilonu Departamentu Śledczego MBP, przebadamy i odnajdziemy szczątki ludzkie lub ich fragmenty” – powiedział PAP prof. Krzysztof Szwagrzyk, który w Instytucie kieruje zespołem specjalistów poszukujących tajnych miejsc pochówku ofiar zbrodni totalitarnych.

„Mamy nadzieję, że tak jak przy poprzednich etapach nasza praca przyniesie nam i społeczeństwu konkretne wyniki” – podkreślił Szwagrzyk. Dodał, że to dopiero początek wznowionych prac; w chwili nadania depeszy PAP pracowała tam m.in. koparka, który odsłaniała wierzchnią warstwę ziemi. „Niebawem dołączą do nas archeolodzy i wolontariusze” – zapowiedział.

Wiceprezes IPN zwrócił także uwagę na jedną z tajemnic dawnego więzienia na Mokotowie. „To tajemnica związana z budową pawilonu śledczego w 1950 roku; gdy powstawał zbudowano również podziemny tunel łączący go z więzieniem. Umiejscowienie tego tunelu nie było znane, ale wierzymy, że przy pomocy naszych działań uda się to zmienić. Ten ogromny obszar dawnego więzienia na Mokotowie kryje w sobie wiele mrocznych tajemnic” – zaznaczył.

więcej tu; http://dzieje.pl/aktualnosci/wznowione-prace-ipn-k-szwagrzyk-b-wiezienie-na-mokotowie-skrywa-wiele-tajemnic

zdj. Duchy Warszawy

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły