Dziś portret Anety Skubidy, jednego z kandydatów na prezydenta ruchów miejskich

Zostałam nominowana do udziału w prawyborach koalicji ruchów miejskich na stanowisko prezydenta m.st. Warszawy, jako 1 z 3 kandydatów – bardzo dziękuję za zaufanie i zgłoszenie mojej kandydatury!

    Urodziłam się w Warszawie i tu przez całe życie mieszkam. Kiedy zostawałam radną myślałam, że będę zajmować się krzywymi chodnikami, ścieżkami rowerowymi, sąsiedzkimi piknikami, walką o odzyskanie świetności przez Wolskie Koloseum… itp.

Ale życie dość mocno mnie zaskoczyło, bo okazało się, że na Woli mamy poważny problem w postaci silnych pofabrycznych zanieczyszczeń gruntów i wód gruntowych. Wykopy na potrzeby nowych inwestycji budowlanych sprawiły, że do powietrza zaczęły się przedostawać bardzo niebezpieczne – w tym rakotwórcze – związki chemiczne. I zagroziły zdrowiu i życiu tysięcy mieszkańców Woli. Potwierdzone zostało nawet 700-krotne przekroczenie norm jakości powietrza.


Ale to, co jeszcze bardziej mnie zaskoczyło, to urzędnicza znieczulica, obojętność na tak wielkie zagrożenie. Obserwowaliśmy tylko przerzucanie się odpowiedzialnością pomiędzy różnymi urzędami i wydziałami, nikt nie pomagał. Urząd miasta też przez wiele miesięcy udawał, że nie widzi problemu. I wtedy stanęłam na czele grupy mieszkańców dotkniętych tym zagrożeniem. Wspólnie udało nam się doprowadzić m.in. do zbudowania statusu tej sprawy, wydania specjalnego zalecenia przez wiceprezydenta Michała Olszewskiego, a także zapowiedzi ogólnopolskiej kontroli Najwyższej Izby Kontroli tego w jaki sposób instytucje publiczne chronią mieszkańców przed tego typu zagrożeniami.

    Za kilka dni Mundial, a ja chcę zostać kapitanem tej drużyny i poprowadzić ją do zwycięstwa. Bo wiem, że nie tylko członkowie mojego stowarzyszenia – Woli Mieszkańców – ale też wszyscy inni społecznicy – z Rembertowa, Wawra, Wesołej, Pragi, Żoliborza, Ochoty, Bemowa, Śródmieścia i Kooperacji Miejskiej – wszyscy mamy sprawy, za które jesteśmy gotowi poruszyć niebo i ziemię, aby je naprawić. I to nas łączy – chcemy wspólnie naprawić Warszawę!”

Aneta Skubida

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły