10 czerwca 1938 r. w Warszawie, zmarł twórca warszawskich ikonicznych kamienic „niebotyków” – Henryk Stifelman

Stifelman urodził się w żydowskiej rodzinie w Odessie. Uczęszczał do tamtejszych szkół. Studiował architekturę u Mikołaja Tołwińskiego. W 1897 r. przeniósł się do Warszawy i razem z kolegą z Odessy, Stanisławem Weissem, założył biuro budowlane. Firma funkcjonowała do śmierci Weissa w 1917 roku. Stworzyli ikoniczne warszawskie kamienice!

Rys historyczny

Już w 1904 r. Stifelman i Weiss rozpoczęli prace nad kamienicą przy ul. Miodowej 3. Stworzyli elegancki, pięciokondygnacyjny budynek z okrągłym narożnikiem u zbiegu Miodowej i Koziej. Niestety uległ on zniszczeniu podczas II wojny światowej. Ten sam los spotkał inne kamienice zaprojektowane przez Stifelmana przy ul. Marszałkowskiej pod numerami 21, 31 i 81a.

  

W 1911 r. Stifelman i Weiss zrealizowali projekt wczesno-modernistycznej sześciokondygnacyjnej kamienicy dla Salomona Peretza przy ul. Lwowskiej 3 (wówczas Nowo-Wielkiej). Kamienica uchodziła za jeden z najelegantszych domów w tej części miasta. W tym samym czasie Stifelman i Weiss przygotowali dla Jana Łaskiego projekty dwóch sąsiednich kamienic przy Bagateli 13 i Bagateli 15.

W 1911 r. na zlecenie gminy żydowskiej w pracowni Stifelman-Weiss powstał projekt Gmachu Wychowawczego Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona przy ul. Jagiellońskiej 28. Mieści się w nim Teatr Baj,  który jest najstarszym teatrem lalek dla dzieci w Polsce, powstał w 1928 roku a w swojej obecnej siedzibie na Pradze działa od 1953 roku. Zabytkowy budynek przy ul. Jagiellońskiej 28 znajdował się w bardzo złym stanie technicznym i został w całości wyremontowany. Dzięki zakończonej inwestycji powstały dwie nowoczesne sale widowiskowe. Sala główna ze 180 miejscami na widowni i ruchomą sceną oraz sala kameralna na 25 osób. Powstała także nowa przestrzeń wystawienniczo – edukacyjna.

  

Jeszcze przed I wojną światową powstała m.in. kamienica Salomonowicza przy ul. Polnej (obecnie Dom Akademicki Politechniki Warszawskiej), siedmiopiętrowa kamienica Sukertów przy ul. Hożej 1. Kolejny projekt to wygrany konkurs w 1911 roku. Był to  projekt budynku Domu Sierot przy ul. Krochmalnej, który zrealizował we współpracy z Januszem Korczakiem.  

Po I wojnie światowej biuro projektowe prowadził sam. W tym czasie zrealizował projekty Żydowskiego Domu Akademickiego (19241926) przy ul. Sierakowskiego 7 oraz Żydowskiego Domu Starców Moszaw Zkenim (1928) przy ul. Górczewskiej 9 (obecnie Wawelberga 10). Na pocz. lat 30. XX w. nadzorował też przebudowę Szpitala im. Bersohnów i Baumanów przy ul. Śliskiej, czy Synagogę przy Kłopotowskiego.  Stifelman aktywnie działał w Towarzystwie Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Współpracował też z Przeglądem Technicznym.

Zmarł w 1938 r. w Warszawie i został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej. 

 

 

 

za; https://sztetl.org.pl/pl/biogramy/5922-stifelman-henryk

zdj. polskaniezwykła.pl,  fotopolska.pl, Portal Warszawski

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski