PRZESTĘPCY NA REDUCIE ORDONA REGULARNIE DEWASTUJĄ „REDUTĘ ORDONA”!

     Wrogowie, bo jak nazwać totalnych przeciwników godnego upamiętnienia bohaterskich obrońców Reduty Ordona, stają się coraz bardziej brutalni. To nie przypadek, że tuż przed Świętem Bożego Ciała dokonano przestępstwa. Wyłamana została rzeźbiona w drewnie tablica informacyjna: „Reduta Ordona”, stojąca u zbiegu al. Bohaterów Września z ul. na Bateryjce. Natomiast stojący tuż za krzyżem i pomnikiem Reduty wysoki maszt z polską flagą narodową został wyłamany a flaga skradziona. Co istotne – przez minione 6 lat flaga nikomu nie przeszkadzała – przeciwnie – dla każdego była ważnym symbolem tego miejsca pamięci historycznej. Dopiero teraz, w roku 100.lecia obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę, przestępcy zdecydowali się na tak haniebny czyn.

     Jednak to nie jedyny, niby incydentalny przypadek. Przypomnijmy: jesienią ub. roku, tuż przed Świętem Zmarłych, wyłamane zostały z podstaw i rzucone na ziemię tablice informacyjne stojące po obu stronach kamienia-pomnika i krzyża. Po naprawie – profanacja powtórzyła się, a leżące na płycie wieńce – skradzione, znicze – poprzewracane. Policja i Prokuratura Ochocka nie ustaliły sprawców. Jak będzie tym razem? Czy pomnik i polska flaga będą bezpieczne?

    Niedawno były wiceburmistrz Dzielnicy Ochota nazwał ironicznie pomnik (pod którym sam składał wieńce): „cepeliowskim”. Skoro pomnik i polska flaga narodowa na Reducie Ordona są tylko wydarzeniem „cepeliowskim”, to lansowana budowa luksusowego osiedla apartamentowców na szczątkach spoczywających tam jeszcze wielu żołnierzy – czym jest dla urzędnika? Natomiast pracując teraz na rzecz innej dzielnicy z pewnością nie nazwałby „cepeliowszczyzną” powieszenie gigantycznej flagi Unii Europejskiej, która całkowicie zasłoniła krzyż i pomnik na Olszynce Grochowskiej podczas tzw. uroczystości w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego 1830 r. Oczywiście żadnych biało-czerwonych flag polskich wówczas tam nie było.

     Wiele osób zainteresowanych obroną Reduty przed bezsensowną budową apartamentowców dla decydentów i celebrytów zastanawia się: czy może istnieć związek wielowątkowej walki deweloperów m.in. skarżących w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym wpis Reduty Ordona do rejestru zabytków, a także władz Warszawy oraz różnych lanserów wspierających budowę osiedla w internecie, mediach i gdzie się tylko da – z wymienionymi wyżej haniebnymi profanacjami pomnika?

     Środowiska społecznikowskie od kilku lat postulują, aby władze Ochoty zalegalizowały formalno-prawnie istnienie pomnika, skoro uznają faktyczne jego istnienie współorganizując uroczystości. Przede wszystkim jednak chodzi o zainstalowanie masztu z kamerą monitoringu i oświetleniem reagującym w nocy na ruch zbliżających się osób. Niestety, zadanie to (wedle wypowiedzi jednego z urzędników dzielnicy) przerasta możliwości organizacyjno-czasowo-finansowe służb Urzędu Ochoty. Spytany Strażnik Miejski o możliwości taniej i szybkiej instalacji takiego urządzenia stwierdził, że to:”mały pikuś”. A jakie zdanie w kwestii przestępstw na Reducie i możliwości instalacji monitoringu mają internauci?

STOWARZYSZENIE REDUTA ORDONA (w ramach Komitetu Zachowania Reduty Ordona)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.