W poniedziałek i wtorek w Warszawie na dwudniowej konferencji spotkali się rabini z całej Europy skupieni w organizacji Rabbinical Center of Europe (RCE).

    Jak informuje PAP, dyrektor generalny RCE rabin Menachem Margolin stwierdził, że „bardzo cieszy się z odrodzenia społeczności żydowskiej w Polsce” i chce „aby społeczność żydowska w Polsce rosła w siłę”. Podkreślił, że społeczność żydowska „bardzo ceni” wszystko, co zostało dla niej zrobione przez obecny rząd.

– Te działania to np. funkcjonowanie muzeum żydowskiego w Polsce czy pieniądze przekazane na renowację cmentarza żydowskiego. Wierzymy, że dzięki takim działaniom (…) żydowskie życie w Polsce może kwitnąć i może dawać wiele Polsce, tak jak dawało wiele w przeszłości – powiedział rabin Margolin.

Szef RCE dodał, że w całej Europie rośnie zjawisko antysemityzmu.

– Tak naprawdę jedyne instytucje, które mogą sobie poradzić (z antysemityzmem – przyp. red.), to są władze. Dopóki rząd będzie zdeterminowany, żeby zapewnić polskim Żydom spokojny rozwój i bezpieczeństwo, dopóty będą oni bezpieczni – powiedział.

Foto: Facebook/Rabbinical Center of Europe -RCE

za: dzieje.pl

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski