Warszawa rowerowym liderem. Na 155 możliwych punktów zdobyła ich aż 141.

    „W ubiegłym tygodniu na specjalistycznym blogu Dadelo.pl pojawił się Ranking Systemów Rowerów Miejskich. Eksperci przeanalizowali sytuację w 25 miastach, biorąc pod uwagę istotne dla tego zagadnienia parametry, takie jak: liczba stacji i rowerów, ilość użytkowników zapisanych w systemie, ceny, liczbę wypożyczeń, długość sezonu i dodatkowe udogodnienia.

W każdej z 7 kategorii przyznawane były punkty, które następnie sumowano. Generalnym zwycięzcą zostało miasto, które łącznie zebrało największą ilość punktów, choć w poszczególnych konkurencjach prym wiodły różne ośrodki. Dane pochodzą z oficjalnych stron systemów rowerów publicznych, bezpośrednio od ich operatorów oraz od urzędów miast.

    Niekwestionowanym liderem całego rankingu została Warszawa, która na 155 możliwych punktów zdobyła ich aż 141. Stołeczny system rowerów miejskich Veturilo bez wątpienia może być inspiracją dla innych ośrodków. W niemal wszystkich kategoriach zajmował on czołowe pozycje, ustępując pola jedynie w zestawieniu „średnia ilość wypożyczeń przypadająca na jedną osobę zapisaną w systemie”. Na ten wynik wpływ miał zapewne fakt, iż jest to miasto z największa zapisaną w systemie liczbą mieszkańców. Warszawa zajęła w tej kategorii 1. miejsce z 35% ludności zarejestrowanej jako użytkownicy rowerów publicznych. W stolicy mamy też najwięcej stacji przypadających na 1 km2, możliwość wypożyczenia rowerów elektrycznych, dziecięcych i tandemów, a ceny są zadowalająco niskie. W klasyfikacji generalnej najgorzej wypadły: Ostrów, Szczecinek i Rzeszów.”

za; PAP

zd;j RadioHobby

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski