1⃣0⃣6⃣ lat temu w Warszawie urodził się Jerzy Wasowski.

    Kompozytor, pianista, piosenkarz, autor tekstów, satyryk, reżyser oraz aktor teatralny, radiowy, telewizyjny i filmowy, znany z Kabaretu Starszych Panów, który tworzył w genialnym duecie twórczym z Jeremim Przyborą.

Z wykształcenia inżynier akustyk, z zawodu spiker, mikser, lektor i dziennikarz Polskiego Radia. Urodził się 31 maja 1913 r. w Warszawie, gdzie też zmarł 29 września 1984 r., pochowany na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera: 240-II-22).

    Ojcem Jerzego Wasowskiego był Józef Wasowski, polski dziennikarz i wykładowca pochodzenia żydowskiego. Żoną: aktorka Maria Wasowska (pseudonim sceniczny Maria Janecka). Ich syn to Grzegorz Wasowski, dziennikarz muzyczny, satyryk i aktor.

Wasowski i Przybora w 1958 r. stworzyli niepowtarzalny telewizyjny Kabaret Starszych Panów, dla którego Wasowski skomponował dziesiątki popularnych piosenek, m.in. „Nie odchodź”, „Wesołe jest życie staruszka”, „Addio pomidory”, „Bo we mnie jest seks”, „Przeklnę cię”. Kompozytor układał melodie „na zamówienie”, do gotowych tekstów i w swojej skromności powtarzał, że Kabaret Starszych Panów to „własność Przybory”. Jak przytacza Izabela Kiec w książce „W kabarecie”:

„To jest jego pomysł – uzasadniał – no i jego literatura. Ja byłem tutaj w pewnym sensie usługowcem, to znaczy pisałem muzykę. No, owszem pełniłem rolę jakiegoś konsultanta redakcyjnego, można by to tak nazwać, współreżysera, i tak dalej, i tak dalej. Podsuwałem mu czasem jakieś pomysły, zresztą robili to i aktorzy pracujący w tym zespole. Ale to jest jego dziecko.”

za; Culture.pl

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły