Służba Ochrony Metra zamieni się w Straż

    Metro Warszawskie zapowiada kilka zmian związanych z funkcjonowaniem Służby Ochrony Metra, czyli wewnętrznej formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo. Oprócz nowej nazwy rozbudowana jest Centralna Dyspozytornia, w której pojawią się stanowiska dla wartowników pełniących nadzór nad monitoringiem oraz dla dowódcy zmiany.
    Najważniejsza zmiana dotyczy Służby Ochrony Metra, która zmieni się w Straż Metra Warszawskiego, co ma odzwierciedlać charakter, jak i sposób jej funkcjonowania. Zmiany mają podkreślać wewnętrzny charakter formacji, odpowiedzialnej za ochronę infrastruktury, działającej w oparciu o ustawę z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia. Obecnie SOM zatrudnia 250 wartowników, którzy pracują 24 godziny na dobę. – Formacja nadal będzie odpowiadała za zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów i ochronę infrastruktury. Liczba wartowników nie zmieni się – zapewnia Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego.

Trwają właśnie prace związane z rozbudową Centralnej Dyspozytorni. Do obecnych stanowisk dyspozytorskich dołączą wartownicy, którzy będą pełnić nadzór nad obrazem ze wszystkich kamer zainstalowanych w metrze. W CD będzie także zlokalizowane stanowisko dowódcy zmiany SMW.

    Od 28 maja zostaną wprowadzone zmiany w działaniu żółtych telefonów alarmowych na stacjach, które zostaną przeprogramowane. Wybierając odpowiednie litery, pasażerowie będą mogli łączyć się bezpośrednio ze służbami metra (A – Straż Metra Warszawskiego, B – dyżurny stacji, C – policja).

zdj; Metro Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.