Elektryczny Ursus z systemem ostrzegania o kolizji

    „Jeden z elektrycznych Ursusów został wyposażony w nowatorski system ostrzegania o ryzyku kolizji. Pojazd będzie teraz testowany w różnych miastach. Projektant szacuje, że liczba wypadków i kolizji może zostać ograniczona nawet o 80%.
Dzięki współpracy szczecińskiej firmy Karson Technology z Ursus Busem od maja 2018 r. polskie miasta mają możliwość przetestowania autobusu elektrycznego, wyposażonego w system wsparcia kierowcy Mobileye Shield+, pozwalającego chronić życie i zdrowie pieszych i rowerzystów. Dzięki aktywnym ostrzeżeniom asystenta kierowcy o ryzyku kolizji z przodu oraz w tzw. martwych strefach wokół pojazdów, liczba wypadków i kolizji może zostać ograniczona nawet o 80%.

    System, zaprojektowany specjalnie z myślą o autobusach i innych dużych pojazdach działających w zatłoczonym środowisku miejskim, ostrzega o ryzyku kolizji z innym pojazdem, zjechania z pasa ruchu, przekroczeniach prędkości, utrzymywania zbyt małej odległości między pojazdami w ruchu oraz o zagrożeniu potrącenia pieszego lub rowerzysty zarówno przed, jak i z boku pojazdu. Od systemów monitoringu z ekranem dla kierowcy Mobileye odróżnia fakt, że nie rozprasza on kierowcy w czasie poprawnej jazdy, umożliwiając mu skupienie się na drodze. Ostrzeżenia emitowane są tylko wówczas, gdy kierowca nie reaguje na zbliżające się ryzyko kolizji.

W dobie dzisiejszego tłoku w miastach, coraz większej ilości rowerzystów takie rozwiązanie montowane na autobusach i ciężarówkach może ratować życie niechronionych uczestników ruchu drogowego, pozwalając miastom zbliżyć się do urzeczywistnienia projektu Wizja Zero – zero ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach komunikacyjnych.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.