Słowa p. Olszewskiego o miłości do przyrody a rzeczywistość – S7 skrajem Puszczy Kampinoskiej

Już Portal Warszawski o tym pisał, ale warto ciągle to powtarzać jak mantrę – nasza władza to barbarzyńcy!

Jak podaje Kurier Kampinoski „Po długim wyczekiwaniu i odkładaniu terminów Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla budowy trasy S7 na odcinku Warszawa – Łomianki w wariacie biegnącym skrajem Kampinoskiego Parku Narodowego.

Przypomnijmy, że pod uwagę były brane dwa warianty. Pierwszy: starym śladem drogi krajowej nr 7 i drugi – przez lotnisko Bemowo, okolice Cmentarza Północnego i skrajem Kampinoskiego Parku Narodowego w okolicach Łomianek-Dąbrowy. Mapę wybranego wariantu publikuję poniżej (konkretnie rzecz biorąc, wybór padł na wariant II).

Jakkolwiek decyzja o budowaniu trasy ekspresowej tuż obok parku narodowego jest kontrowersyjna, warto wspomnieć, że przebieg ten był planowany od dekad, uzgodniony z KPN-em, a do tego w ramach inwestycji mają powstać przejścia dla zwierząt. Jeśli więc inwestycję zrealizuje się sensownie, przyroda parku nie powinna ucierpieć, a może nawet skorzystać – choćby dzięki kładkom, które połączą Puszczę Kampinoską z Lasem Młocińskim.

Zainteresowanych tym zagadnieniem odsyłam do obszernej dokumentacji decyzji środowiskowej. Znajdziemy tam szczegółowe wymagania dla tej inwestycji w kontekście ochrony środowiska, a także odpowiedzi RDOŚ na uwagi złożone do tych planów inwestycyjnych.

Oczywiście od decyzji RDOŚ, jak każdej innej, zainteresowanym stronom przysługuje odwołanie. I jest niemal pewne, że takie odwołania złożą choćby władze Bemowa i Bielan, które przeciwko takiemu przebiegowi trasy od dawna protestowały. Droga nie powstanie więc szybko. Na razie mówi się, że może zostać oddana do użytku w 2024 r.

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1UEA06tZHJ8COtqAX59RsBmkY1rl9VzZZ&hl=pl&ll=52.29537035037643%2C20.902948355078138&z=12

Cytat z komunikatu GDDKiA:

Przyszły odcinek S7, pomiędzy Kiełpinem i Trasą Armii Krajowej w Warszawie, ułatwiający dojazd do stolicy, będzie miał po trzy pasy ruchu w każdym kierunku a w niektórych miejscach nawet cztery. Przez mocno zurbanizowane tereny Bemowa i Chomiczówki planowa droga przejdzie dwoma tunelami. Projektowana droga posiada długość około 12,9 km i w początkowej części przebiega po istniejącym śladzie ul. Kolejowej. Następnie za węzłem „Kolejowa” droga odbiega w kierunku Kanału Młocińskiego, gdzie projektowana jest w nasypie.

Dalej droga biegnie wschodnim obrzeżem Kampinoskiego Parku Narodowego, aż do połączonych jezdnią zbierająco-rozprowadzającą zespolonych węzłów „Wólka Węglowa” i „Janickiego”. Dalej, za ul. Arkuszową, planowana droga schodzi do tunelu o długości 1000 m i kolejnego o długości 1123 m, a następnie wznosi się ponad teren nad drogą S8. Pomiędzy tunelami zaprojektowano węzeł „Generała Maczka” a na przecięciu dróg ekspresowych S8 i S7 zaplanowano węzeł „NS”. Oprócz wspomnianych tuneli powstaną również wiadukty, przejścia podziemne, kładki pieszo-rowerowe oraz urządzenia ochrony środowiska, tj. ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt i ogrodzenie trasy. Wjazd na trasę S7 będzie możliwy poprzez następujące węzły: „Kolejowa”, Wólka Węglowa”, „Janickiego”, Gen. Maczka, „NS” (połączenie z Trasą Armii Krajowej S8).

Jesienią 2018 roku planujemy ogłosić przetarg na koncepcję programową wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym, aby na początku 2019 r. móc podpisać umowę na jej wykonanie. Następnie po otrzymaniu dokumentacji koniecznej do ogłoszenia postępowania przetargowego na projekt i budowę trasy w latach 2020-2021 wyłonić wykonawcę i podpisać z nim umowę, aby móc udostępnić ekspresowy wylot ze stolicy w stronę trójmiasta w latach 2024-2025.”

dalej tu; https://puszczakampinoska.blogspot.com/2018/05/s7-skrajem-puszczy-kampinoskiej.html

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski