ZDM: udostępnianie miejsc parkingowych organizatorom imprezy to normalna procedura

    Udostępnianie miejsc parkingowych organizatorom imprezy to normalna procedura – podkreśliła rzeczniczka stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Karolina Gałecka pytana o zakaz parkowania, który będzie obowiązywał na parkingu przy rondzie de Gaulle’a w związku z organizowanym przez PO Marszem Wolności.

    Zakaz zatrzymywania się i parkowania ma obowiązywać w dniu 12 maja z wyjątkiem pojazdów z identyfikatorem organizatora imprezy PO. W piątek pod znakiem wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zorganizował konferencję, na której ocenił, że ten znak to „symbol upartyjniania miasta i dzielenia warszawiaków”. Jaki powiedział, że o znaku dowiedział się w czwartek z telefonów od oburzonych mieszkańców miasta.

Przedstawicielka ZDM powiedziała w piątek PAP, że „nie jest to żadna dyskryminacja czy uprzywilejowanie jakiejkolwiek partii”. Jak dodała, ZDM jest jednostką bezpartyjną i wykonuje wszystko zgodnie z przepisami prawa.

„Zawsze, gdy organizowana jest uroczystość, impreza i jest wniosek – kogokolwiek – organizatora danej imprezy pod zajęcie pasa drogowego, procedura wygląda w ten sposób, że projekt organizacji ruchu przygotowuje organizator” – wskazała rzeczniczka. Jak dodała, organizator składa wnioski do ZDM, który wydaje w tej sprawie decyzję. „Natomiast normalną procedurą, która jest zawsze, jest to, że w tym przypadku miejsca parkingowe również są udostępniane dla organizatora” – wyjaśniła.

Jak dodała, takie są przepisy prawa, związane również z ustawą o drogach publicznych. „Nie jest to nic nadzwyczajnego. Jest to normalna procedura, która jest zawsze stosowana wobec każdego organizatora, który składa do ZDM wniosek o zajęcie pasa drogowego” – podkreśliła przedstawicielka ZDM. „To nie jest kwestia uprzywilejowania kogokolwiek, tylko kwestia przepisów prawa” – zaznaczyła.

 

Rzecznik PO Jan Grabiec powiedział PAP, że 12 maja „ma się odbyć – jak rok i dwa lata temu – Marsz Wolności, który rozpocznie się na rondzie de Gaulle’a”. „Ma w nim wziąć udział ponad 100 tys. ludzi, w związku z tym dla bezpieczeństwa osób, które zostawiają tam samochody, konieczne jest ich usunięcie. Dlatego tego dnia nie będą tam mogły parkować inne auta niż pojazdy obsługi technicznej” – powiedział rzecznik PO.

Według zapowiedzi „Marsz Wolności” w obronie konstytucji, zasad demokratycznych, a także „trwałej obecności Polski w Unii Europejskiej” ma wyruszyć w w sobotę w południe z ronda de Gaulle’a i przejść na Plac Zamkowy. (PAP)

tetx i zdj. PAP

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski