Historia o tym jak miasto sprzedało cypel na Żeraniu!

    Zaczęło się w 2000 roku, kiedy ówczesne władze Gminy Białołęka wraz z firmą J.W. Construction zaczęły kreślić wizję ogromnej inwestycji (m.in. centrum kongresowo-rozrywkowe, aquapark, hotele, kasyno) w Porcie Żerańskim pod nazwą „Królewski Port Żerań”. Powołano spółkę o tej nazwie, do której deweloper miał wnieść nawet 100 milionów dolarów na realizację całego przedsięwzięcia, a Gmina Białołęka – grunty w Porcie Żerańskim.

We władzach spółki przewijali się prominentni politycy SLD, m.in. Barbara Blida czy Marek Bryx, a jak opisywały media, całość opierała się na powiązaniach rodzinno-towarzysko-biznesowych pomiędzy politykami i deweloperem. Gazeta Wyborcza informowała, że w biurze prawnym dewelopera karierę prawniczą rozpoczął syn wiceburmistrza Białołęki Tadeusza Semetkowskiego (Gospodarność), a w J.W. Construction pracował także kolejny wiceburmistrz – Arkadiusz Przybylski (SLD), który podpisywał umowę spółki „Królewski Port Żerań”.

    Przez długi czas „Królewski Port Żerań” istniał tylko na papierze… i tam też pozostał. Szybko okazało się, że projekt to typowe pisanie palcem na wodzie przez polityków (SLD i Gospodarności) we współpracy z deweloperem. Zamiast 100 milionów dolarów, J.W. Construction wniosło do spółki 500 tysięcy złotych, a resztę potrzebnych środków deweloper miał pozyskać m.in. ze swoich przyszłych (!) zysków. Tymczasem Gmina Białołęka z miejsca wniosła do spółki grunty warte prawie 8 mln złotych (docelowo miała wnieść kolejne o wartości ok. 9 mln zł), a mimo bycia większościowym udziałowcem… utraciła kontrolę nad spółką. W efekcie projekt upadł, a dodatkowo firma J.W. Construction zażądała „zwrotu” 5 mln złotych, które miała wydać na rzekome prace projektowe. Koszty funkcjonowania spółki wyniosły dodatkowe 2 mln złotych.

    W efekcie sprawa trafiła do prokuratury, spółkę „Królewski Port Żerań” zlikwidowano, a Rada Warszawy – pomimo sprzeciwu Rady Dzielnicy Białołęka – podjęła decyzję o zrezygnowaniu z prawa pierwokupu przez m.st. Warszawa działek w Porcie Żerańskim wycenianych wtedy na 7,625 mln złotych. W ten sposób grunty na cyplu, o których zabudowę dziś toczy się gra w projekcie #OsiedlaWarszawy, zostały sprzedane.

W wyniku obrotu działkami wewnątrz imperium Krzysztofa Jędrzejewskiego (notowany na liście 100 najbogatszych Polaków, główny akcjonariusz m.in. Kopexu czy Mostostalu Zabrze), ich właścicielem została firma Promack.
Od spółki Promack grunty chce kupić deweloper OKAM, żeby wyciąć drzewa i zabudować zieleń osiedlem na 700 mieszkań. Było to jednym ze spornych tematów podczas warsztatów #OsiedlaWarszawy, bo pierwszy cypel to jedna z najbardziej wartościowych przyrodniczo części Portu Żerańskiego.

    Częściowo jest to obszar lęgowy ptaków (w tym gatunków chronionych dyrektywą unijną), obok znajdują się realizowane z unijnych środków wyspy lęgowe – wraz z trzcinowiskiem stanowiące miejsce lęgu ptaków, rośnie tam wartościowy drzewostan (m.in. dęby), a całość nie jest tak zdewastowana jak chociażby działka Ghelamco. Byłby to więc idealny teren zieleni, z czego dobrze zdają sobie sprawę przedstawiciele m.st. Warszawy. To właśnie Architekt Miasta, Marlena Happach zaproponowała wymianę tych działek na inne grunty, być może w Porcie Żerańskim. Takie rozwiązania są możliwe, podobnie jak możliwe jest odkupienie gruntu przez samorząd czy też wypłata za niego odszkodowania. Dla przykładu, odszkodowania związane z uchwaleniem planu miejscowego dla Żoliborza Południowego (i wynikające z przeznaczenia działek pod zieleń, nie pod zabudowę) wyniosą nawet 60 mln złotych, na co miasto jest przygotowane. Czas pokaże więc, w czym interesie będą podejmowane decyzje w sprawie Portu Żerańskiego

Żródła:
https://www.pb.pl/jw-construction-wyda-442-mln-zl-na-zerani…
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34896,1078519.html
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ4.nsf/main/43A23443
http://www.zw.com.pl/artykul/119527.html?print=tak
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,54420,2771772.html
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,54420,2767133.html
https://bip.warszawa.pl/…/A0154691-E58A-4C2F-B2D2-4324895D8…
https://bip.warszawa.pl/…/C6BBF6CB-1C7C-4AF3-8208-AD2AE0C8E…
http://www.rdc.pl/…/zoliborz-poludniowy-z-projektem-planu-…/

za; Ocalmy teren nad Kanałem Żeranskim

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski