Sensacyjnych odkryć na pl. Krasińskich ciąg dalszy

    Portal Warszawski informował w trakcie znalezienia studni, że poszukiwania będą przynosić niespodzianki.

Na ulicy Miodowej odkryto trzy ciekawe konstrukcje. Jedną z nich jest ceglany, sklepiony kolebkowo kanał z drewnianą podłogą, prowadzący ze wschodniego skrzydła gmachu dawnego Collegium Nobilium w kierunku ulicy Długiej. Wstępnie archeolodzy datują go na pierwszą połowę XIX w. Drugą konstrukcją jest torowisko przedwojennego tramwaju elektrycznego, uruchomionego na ulicy Miodowej w 1908 r. Podkład pod torowisko był dwojakiego rodzaju: wylewka betonowa oraz drewniane podkłady na żwirowej podsypce.

Trzecia jest drewnianą konstrukcją składająca się z około metrowej wysokości słupów, poprzecznych bali i opartych na nich oraz ułożonych poziomo desek. Wstępnie badacze uważają, że mogło to być utwardzenie ulicy Miodowej. Nie ma jednak co do tego pewności, nie wiadomo też, jak należy datować tę konstrukcję.

    Znaleziska są szczegółowo opisywane i wydobywane, będą poddane konserwacji i badaniom. – To wszystko pokażemy na wystawie fotograficznej na pl. Krasińskich po zakończeniu remontu – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

za; https://warszawawpigulce.pl/tajemniczy-kanal-i-przedwojenne-torowisko-kolejne-sensacyjne-odkrycia-na-pl-krasinskich/

zdj. E. Lach / UM Warszawa

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły