Zabytkowe meble wrócą do apteki przy ul. Nowy Świat 18/20? Jest bardzo duża szansa!

    Portal Warszawski jako pierwszy półtora roku temu  (tak, tak) poinformował Michała Krasuckiego, konserwatora miejskiego, o podejrzanym ruchu właścicieli w aptece przy Nowym Świecie 18/20. Okazało się wtedy, że z apteki zniknęły przepiękne zabytkowe meble wykonane przez Marconiego! Przez paręnaście miesięcy właściciele mimo NAKAZÓW ZWROTU, nic sobie  z nich nie robili, a meble jak do tej pory nie wróciły na swoje miejsce.

Ale chyba jest przełom!

Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin nakazuje przywrócenie zabytkowych mebli do apteki na ul. Nowy Świat 18/20 w Warszawie.

W lutym 2017 r. zdemontowano i wywieziono zabytkowe meble z Apteki przy ul. Nowy Świat 18/20, pomimo, że były one wpisane do rejestru zabytków. Do 2017 r. Apteka stanowiła jedyne w Warszawie wnętrze handlowe, z zachowanym oryginalnym dziewiętnastowiecznym wystrojem sztukatorskim oraz meblowym.
Przeniesienie zabytkowego zespołu mebli naruszyło wyjątkowy walor obiektu, którym jest niezmienność funkcji i miejsca przez ostatnie ok. 150 lat.

Zabytkowa oficyna przetrwała II wojnę światową w całości – wraz z nienaruszonymi wnętrzami – podkreśla prof. Magdalena Gawin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków. Zgodnie z decyzją Spółka AP-FARMA jest zobowiązana do przywrócenia zespołu mebli neogotyckich do ustalonego tradycją miejsca przechowywania w lokalu użytkowym na parterze południowej oficyny przy ul. Nowy Świat 18/20 w Warszawie najpóźniej do dnia 31.08.2018 r. Niewykonanie nakazu będzie skutkowało wszczęciem postępowania egzekucyjnego przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.


For. mwfc.pl

One thought on “Zabytkowe meble wrócą do apteki przy ul. Nowy Świat 18/20? Jest bardzo duża szansa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.