Komisja reprywatyzacyjna musi oddać pieniądze Gronkiewicz-Waltz

    Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał we wtorek w mocy wyroki WSA, uchylające trzy grzywny, nałożone przez komisję weryfikacyjną na prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz za niestawiennictwo przed komisją.

Chodzi o nieobecność prezydent Warszawy na trzech rozprawach, dotyczących nieruchomości położonych pod adresami: Chmielna 70, Twarda 8/12 i Sienna 29. Wszystkie odbyły się w 2017 roku. Hanna Gronkiewicz-Waltz została wówczas ukarana trzykrotnie kwotą 3 tys. zł.

    Z kolei wiceszef komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta ocenił, że „zgodnie z orzeczeniami sądów administracyjnych, Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawiając się przed Komisją, łamie prawo”.

W rozmowie z PAP rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział, że NSA wtorkowym orzeczeniem „podtrzymał wcześniejsze decyzje, wydane przez WSA w tych sprawach”.

Tym samym utrzymana została linia orzecznicza, która została już przedstawiona przy ww. adresach, a także w sprawach kar za niestawiennictwo w rozprawach dot. Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43, która mówi, że prezydent Gronkiewicz-Waltz jako organ uprawniony do reprezentacji m.st. Warszawy mogła zostać wezwana do stawienia się na rozprawy osobiście, ale nie wynika z tego podstawa do nałożenia grzywny.

W wyroku WSA z 25 października 2017 r. sąd podkreślał także, że prawo „nie daje możliwości nałożenia kary grzywny za niestawiennictwo na rozprawie na osobę pełniącą funkcję piastuna organu osoby prawnej”.

Od orzeczeń WSA w sprawach grzywn dla Gronkiewicz-Waltz odwołała się komisja weryfikacyjna. Wtorkowe orzeczenie NSA jest prawomocne.

za PAP

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły