12 lat temu o godz. 8:41 pod Smoleńskiem rozbił się rządowy samolot. W katastrofie zginęło 96 osób

Wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z żoną Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski,wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej a także załoga samolotu.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. 

Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie…

Lista osób, które zginęły w katastrofie 10 kwietnia 2010 r.:

1. Lech Kaczyński — Prezydent RP,

2. Maria Kaczyńska — Małżonka Prezydenta RP,

3. Ryszard Kaczorowski — były Prezydent RP na uchodźstwie,

4. Joanna Agacka-Indecka – Przewodnicząca Naczelnej Rady Adwokackiej,

5. Ewa Bąkowska — wnuczka gen. bryg. Mieczysława Smorawińskiego,

6. Andrzej Błasik — Dowódca Sił Powietrznych RP,

7. Krystyna Bochenek — wicemarszałek Senatu RP,

8. Anna Maria Borowska — przedstawiciel Rodzin Katyńskich,

9. Bartosz Borowski — przedstawiciel Rodzin Katyńskich,

10. Tadeusz Buk — Dowódca Wojsk Lądowych RP,

11. Abp Miron Chodakowski — Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego,

12. Czesław Cywiński — Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK,

13. Leszek Deptuła — poseł na Sejm RP,

14. Zbigniew Dębski — Kawaler Orderu Virtuti Militari,

15. Grzegorz Dolniak — poseł na Sejm RP,

16. Katarzyna Doraczyńska — Kancelaria Prezydenta RP,

17. Edward Duchnowski — Sekretarz Generalny Związku Sybiraków,

18. Aleksander Fedorowicz — tłumacz prezydencki,

19. Janina Fetlińska — senator RP,

20. Jarosław Florczak — funkcjonariusz BOR,

21. Artur Francuz — funkcjonariusz BOR,

22. Franciszek Gągor — szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,

23. Grażyna Gęsicka — poseł na Sejm RP,

24. Kazimierz Gilarski — Dowódca Garnizonu Warszawa,

25. Przemysław Gosiewski — poseł na Sejm RP,

26. Ks. Bronisław Gostomski — ks. prałat, kapłan diecezji płockiej, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie,

27. Mariusz Handzlik — Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP,

28. Ks. Roman Indrzejczyk – kapelan Prezydenta RP,

29. Paweł Janeczek – funkcjonariusz BOR,

30. Dariusz Jankowski – Kancelaria Prezydenta RP,

31. Izabela Jaruga-Nowacka – poseł na Sejm RP,

32. O. Józef Joniec – Prezes Stowarzyszenia „Parafiada”,

33. Sebastian Karpiniuk – poseł na Sejm RP,

34. Andrzej Karweta – Dowódca Marynarki Wojennej RP,

35. Mariusz Kazana – Dyrektor Protokołu Dyplomatycznego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych,

36. Janusz Kochanowski – Rzecznik Praw Obywatelskich,

37. Stanisław Komornicki – Kanclerz Kapituły Orderu Virtuti Militari,

38. Stanisław Jerzy Komorowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej,

39. Paweł Krajewski – funkcjonariusz BOR,

40. Andrzej Kremer – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych,

41. Ks. Zdzisław Król – kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej 1987-2007,

42. Janusz Krupski – Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,

43. Janusz Kurtyka – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej,

44. Ks. Andrzej Kwaśnik – kapelan Federacji Rodzin Katyńskich,

45. Bronisław Kwiatkowski – Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP,

46. Wojciech Lubiński – lekarz prezydenta RP,

47. Tadeusz Lutoborski – przedstawiciel Rodzin Katyńskich,

48. Barbara Mamińska – Kancelaria Prezydenta RP,

49. Zenona Mamontowicz-Łojek – przedstawiciel Rodzin Katyńskich,

50. Stefan Melak – Prezes Komitetu Katyńskiego,

51. Tomasz Merta – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

52. Dariusz Michałowski – funkcjonariusz BOR,

53. Stanisław Mikke – Wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa,

54. Aleksandra Natalli-Świat – poseł na Sejm RP,

55. Janina Natusiewicz-Mirer – osoba towarzysząca,

56. Piotr Nosek – funkcjonariusz BOR,

57. Piotr Nurowski – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego,

58. Bronisława Orawiec-Loeffler – przedstawiciel Rodzin Katyńskich,

59. Ks. Jan Osiński – Ordynariat Polowy Wojska Polskiego,

60. Ks. Adam Pilch – Ewangelickie Duszpasterstwo Polowe,

61. Katarzyna Piskorska – przedstawiciel Rodzin Katyńskich,

62. Maciej Płażyński – poseł RP, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”,

63. Bp. Tadeusz Płoski – Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego,

64. Agnieszka Pogródka-Węcławek – funkcjonariusz BOR,

65. Włodzimierz Potasiński – Dowódca Wojsk Specjalnych RP,

66. Andrzej Przewoźnik – Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa,

67. Krzysztof Putra – wicemarszałek Sejmu RP,

68. Ks. Ryszard Rumianek – Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego,

69. Arkadiusz Rybicki – poseł na Sejm RP,

70. Andrzej Sariusz-Skąpski – Prezes Federacji Rodzin Katyńskich,

71. Wojciech Seweryn – przedstawiciel Rodzin Katyńskich,

72. Sławomir Skrzypek – Prezes Narodowego Banku Polskiego,

73. Leszek Solski – przedstawiciel Rodzin Katyńskich,

74. Władysław Stasiak – szef Kancelarii Prezydenta RP,

75. Jacek Surówka – funkcjonariusz BOR,

76. Aleksander Szczygło — szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego,

77. Jerzy Szmajdziński — wicemarszałek Sejmu RP,

78. Jolanta Szymanek-Deresz — poseł na Sejm RP,

79. Izabela Tomaszewska — Kancelaria Prezydenta RP,

80. Marek Uleryk — funkcjonariusz BOR,

81. Anna Walentynowicz — założycielka Wolnych Związków Zawodowych,

82. Teresa Walewska-Przyjałkowska – Fundacja „Golgota Wschodu”,

83. Zbigniew Wassermann — poseł na Sejm RP,

84. Wiesław Woda — poseł na Sejm RP,

85. Edward Wojtas — poseł na Sejm RP,

86. Paweł Wypych — Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP,

87. Stanisław Zając — senator RP,

88. Janusz Zakrzeński — wybitny polski aktor,

89. Gabriela Zych — przedstawiciel Rodzin Katyńskich.

Lista członków załogi:

90. Arkadiusz Protasiuk — dowódca załogi,

91. Robert Grzywna — drugi pilot,

92. Andrzej Michalak — technik pokładowy,

93. Artur Ziętek — nawigator,

94. Natalia Januszko — stewardessa,

95. Barbara Maciejczyk — stewardessa,

96. Justyna Moniuszko — stewardessa.

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły